• FILOZOFIA ŠKOLY

• Filozofia a poslanie školy

SOŠ vinársko-ovocinárska je jedinečná škola svojho zamerania na Slovensku, kde sa stretáva vyše 100-ročná tradícia s najmodernejšími technológiami a inováciami. Mladých ľudí pripravujeme pre atraktívne povolania v oblasti vinohradníctva, vinárstva a ovocinárstva. Vzdelávanie a prax sa kontinuálne prispôsobuje trendom na trhu doma a v zahraničí, čo dáva najlepšie predpoklady na uplatniteľnosť aj v oblasti modernej gastronómie a vidieckej turistiky. Viacerí úspešní someliéri a podnikatelia v oblasti vína sú naši bývalí študenti.

K silným stránkam našej školy patrí aj zahraničná spolupráca s rovnakými školami, tvorivé vzdelávanie a prepojenie na prax, partnerstvá školy so silnými značkami na trhu, vlastná výroba, krásne prostredie areálu školy a moderný internát. Naši študenti v rámci prieskumov spokojnosti ocenili aj komunitnú atmosféru a možnosti privyrobenia si na vlastných a partnerských brigádach.

Každý žiak je obdarený nejakými schopnosťami, a jeho životný úspech závisí od toho, čo s nimi urobí. My sa usilujeme preto vytvoriť čo najviac príležitostí na rozvoj jeho nadania, schopnosti a talentu.  Prizývame si expertov, zabezpečujeme zahraničné stáže a vytvárame našim študentom úspešnú perspektívu.

Vízia školy

Vybudovať modernú, dobre organizovanú, efektívnu a úspešnú školu, ktorá je orientovaná na žiakov, slúži žiakovi, podporuje tvorivosť, aktivitu, rozvíjanie kľúčových kompetencií a pripravuje budúcich vinárov, vinohradníkov a ovocinárov, ktorí sú žiadaní na trhu práce doma ale aj v zahraničí.

Koncepčný zámer rozvoja školy

1. Systematicky dotvárať školské vzdelávacie programy tak, aby napĺňali predstavy a očakávania žiakov, rodičov a širokej verejnosti. Hlavným cieľom je prepojenie školy s praxou a vytváranie priestoru pre rozvoj schopností, nadania a talentu každého žiaka.
            2. Kvalitné zvládnutie dvoch cudzích jazykov (anglický, nemecký).
            3. Aktívne sa podieľať na ochrane životného prostredia a systematicky svoje činnosti prispôsobovať klimatickým zmenám
            4. Pravidelne merať a vyhodnocovať  spokojnosť svojich študentov s cieľom maximalizácie ich pozitívnej skúsenosti.
            5. Posilňovať spoluprácu s partnermi založenej na vzájomnej dôvere  a dobrej spolupráci (rodičia, zamestnávatelia, mesto, zriaďovateľ a široká verejnosť)
            6. Aktívne spolupracovať so školami v Rakúsku, Čechách a v rámci celej Európy, aby sme posilnili jazykovú prípravu žiakov a skvalitnili odbornú prípravu.
            7. Do života školy prinášať inovácie, otvorenú komunikáciu a dobrú náladu.
            8. Vytvoriť efektívny dialóg s rodičmi, aby sme dosiahli ideálnu úroveň ich angažovanosti do vzdelávania svojich detí.
            9. Byť aktívny pri tvorbe významných projektov pre lokality, regióny a krajinu.
            10. Posilňovať aktivity zahraničných stáží a odbornej praktickej príprave žiakov školy.
            11. Systematicky tvoriť fórum s našimi absolventami, ktorí tvoria jedno z najväčších aktív tejto školy.
            12. Neustále modernizovať učebne a iné priestory pre výučbu v interiéry a exteriéry.
            13. Zrekonštruovať a zmodernizovať areál školy tak, aby splnil všetky požiadavky modernej školy.
            14. Hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom a modernizáciou zdrojov zvýšiť vlastné príjmy školy.
            15. Investovať do ľudí a preferovať všetky formy vzdelávania, spoločensko - kultúrneho vyžitia a budovať stabilný pedagogický kolektív založený na profesionalite, odbornosti, vysokej motivácii a tvorivosti.