• Novinky

   Zistite, čo je nové na našej škole
     • Exkurzia Viedeň

      V predposledný deň školského roka sme sa vybrali na exkurziu do Viedne.

      Autobus pristavil pán šofér na dvore školy a úderom 8. hodiny sme vycestovali. Cesta v klimatizovanom autobuse ubehla veľmi rýchlo, aj vďaka pani prof. Kočišovej, ktorá si vzala mikrofón a podávala cenné informácie.

      Prvou zastávkou vo Viedni bolo Umelecko-historické múzeum, v ktorom sa nachádzali zbierky dávno vyhynutých zvierat, ale aj súčasných. Fantastická zbierka minerálov a vzácnych kameňov, dokonca sa tam nachádzali aj vzácne minerály zo Slovenska. Na druhom poschodí boli vystavené umelecké obrazy od majstrov – maliarov.

     • VINÁRI V ELESKU

      Novinky v školskom roku 2021/22 ukončíme celoročným pôsobením študentov našej vinárky v Elesku. Ako prví boli získavať skúsenosti študenti 4.A triedy, postupne prichádzali do Eleska žiaci 1. A,B, 2.A,B a nakoniec 3.A. Pýtate sa čo tam robili? Agroturisti získavali zručnosti v príprave jedál v kuchyni a someliéri pripravovali stoly na rôzne aktivity, oboznamovali sa so správnymi postupmi pri degustácií vín a obsluhovali návštevníkov reštaurácie. Všetci šikovní, zruční študenti pripravovali Banket pre 85 zahraničných hostí. Zhostili sa tejto dôležitej úlohy výborne a tak pekne reprezentovali aj našu školu.

     • Exkurzia 2.A Dobré Jablká Dunajská Lužná

      Dňa 22.6.2022 sa žiaci 2.A zúčastnili na odbornej exkurzii.

      V prvej časti sme v sadoch Dobré jablká v Dunajskej Lužnej videli rôzne spôsoby pestovania čerešní, čučoriedok, jahôd, ríbezlí... Žiaci videli aj prebierku jabĺk. Všetko im vysvetlili vedúci jednotlivých sekcií, tak odborne a pútavo, že sme ani nedýchli. Všetky spomínané produkty sme ochutnali a na záver sme videli aj triedičku čerešní.

     • Exkurzia 3.A Plantex Veselé a Víno Sabo Vrbové

      Dňa 16.6.2022 sa žiaci 3.A zúčastnili exkurzie v Bučanoch v ovocných škôlkach Plantex. Dozvedeli sme sa o podpníkoch ovocných rastlín, o systéme fungovania ovocných škôlok, základov vyškôlkovania stromčekov a meristémového rozmnožovania rastlín. Informácie sme dostali z prvej ruky od odborníkov.
      Taktiež sme navštívili Vinárstvo Sabo vo Vrbovom na západe Slovenska. Navštívili sme samotné vinohrady ako aj pivnicu priamej výroby vín. Dozvedeli sme sa o technológiách, ktoré vinárstvo využíva v praxi. Na koniec sme absolvovali degustáciu vín z tohto vinárstva, pri ktorej sme sa dozvedeli niečo viac o daných odrodách.

     • Exkurzia 2.B Dobré Jablká Dunajská Lužná

      Dňa 21.júna 2022 sa žiaci 2.B zúčastnili na odbornej exkurzii. V sadoch Dobré Jablká Dunajská Lužná žiaci videli spôsoby pestovania čerešní, jabloní, ríbezlí, čučoriedok a jahôd s použitím moderných postupov pestovania a obhospodarovania. Dostali prednášku od troch odborníkov, ktorí zodpovedali všetky ich otázky. Videli množstvo rôznych priestorov sadov. V PD Tvrdošovce im najprv bola predstavená výroba a produkty z rakytníka, ako aj jeho skladovanie v mraziacich boxoch. Následne sa dozvedeli, ako sa rakytník pestuje. V rakytníkovom sade dostali aj ukážku čo rakytník potrebuje, ako sa má sadiť a ako sa zberajú jeho plody.

     • Prijímacie skúšky - 2. kolo

      Prijímacie skúšky - 2. kolo

      Riaditeľka školy vyhlasuje 2. kolo prijímacieho konania na nenaplnený počet miest na študijne odbory:

      4227 M01 vinohradníctvo a ovocinárstvo - prevádzka

      4227 M05 vinohradníctvo a ovocinárstvo - someliérstvo

      2. kolo prijímacích skúšok sa bude konať 21.6.2022

      Pre viac informácií nás kontaktujte na t. č. 033 6472580

     • Bankári do škôl

      Dňa 14.6. sa žiaci z 3.A Kristína Adamkovičová a Matej Pomfy zúčastnili workshopu Bankári do škôl.

      Hlavnou témou tohto workshopu bol projektový manažment. Študenti sa naučili ako si správne naplánovať, zrealizovať a vyhodnotiť projekt, čo im prinesie potrebné zručnosti pri budúcom podnikaní. Samozrejme to neostalo len pri učení. Študenti dostali ako zadanie naplánovať vlastný projekt a pracovali v skupinkách so študentmi z ostatných zúčastnených škôl. Ďakujeme pani Oľge Dlugopolskej zo Citibank za čas ktorý nám venovala a pani profesorke Ide Matuškovičovej že nám umožnila zúčastniť sa tohto workshopu.

     • Návšteva Včelnice - exkurzia

      Keďže je naša škola zameraná na štúdium spracovania ovocia a výroby vína, všetci si plne uvedomujeme nezastupiteľnú funkciu včiel v prírode. Z tohto dôvodu študenti navštevujúci včelársky krúžok spolu so študentmi 1.B triedy absolvovali dňa 15.6.2022 exkurziu v Devínskej Novej Vsi.

      Exkurzia sa začala pod hradom Devín, kde študenti nadobudli poznatky o histórii hradu či o výskyte miestnych rastlinných a živočíšnych druhov. Neskôr sme sa presunuli do Včelárstva Dedinský. Pán Dedinský študentov oboznámil s dôležitosťou ochrany včiel, možnosťami ich chovu, potrebnými pomôckami pre včelára, úlohami včelára počas celého roka, rôznych druhoch včiel a rôznych druhoch medu, ktoré mali žiaci neskôr možnosť degustovať. Študenti tiež mali príležitosť si zblízka prehliadnuť včelie úle a vyskúšali si vyrobiť vlastnú sviečku z vosku.

     • Prváci na exkurzii

      Záver školského roka je okrem skúšania, uzatvárania známok tradične venovaný aj exkurziám. V pondelok a v utorok (13.-14. jún 2022) mali nabitý program naši prváci. Skvelé pani učiteľky Mgr. Moravčíková a Mgr. Sodomová pripravili zaujímavé aktivity. Keďže máme študentov z celého Slovenska, považujeme za nesmierne dôležité bližšie ich zoznámiť s históriou Modry a blízkeho okolia. Poprepájali sme dejiny literatúry, dejiny Modry a blízkeho okolia s dejinami vinohradníctva a študenti sa nenudili ani chvíľku.

     • Eisenstadt - exkurzia

      Dňa 7. júna 2022 sa študenti 2.A triedy zúčastnili odbornej exkurzii v Rakúsku, v meste Eisenstadt. V našej partnerskej vinárskej škole Weinbauschule Eisenstadt Landwirtschaftliche Fachschule sa konalo záverečné stretnutie projektu CLIMVINO.

      Hlavnou témou boli prednášky, ktoré sa zaoberali klimatickými zmenami, sledovaním meteorologických parametrov, riziku šírenia invazívnych škodcov a využitím meteostaníc vo vinohradníctve.

     • Exkurzia - Víno Masaryk, Vinařství Baloun

      Dňa 6.júna 2022 sa žiaci 3.A triedy zúčastnili odbornej exkurzie, ktorej úlohou bolo spojiť teoretické znalosti s problematikou praxe. Spoznali sme fungovanie malej vinohradníckej a vinárskej firmy na Záhorí – Víno Masaryk, kde sme ako prví mali možnosť spoznať novošľachtence, ktoré ešte neboli zapísané v listine registrovaných odrôd – Danubius, Elita, Darius, Idea, Lavína a Rosa.

     • Lužné lesy - exkurzia

      1.júna 2022 sa študenti prvého ročníka zúčastnili exkurzie Lužné lesy. Boli vedení odborným sprievodcom, ktorý im vysvetlil ako funguje lesný ekosystém a život v ňom. Na náučnom chodníku v chránenej oblasti Dunajských luhov pozorovali rôzne druhy stromov, živočíchov a rastlín.

     • Vlastivedná exkurzia vo Viedni

      Dňa 31.mája 2022 sa trieda 1.B zúčastnila vlastivednej exkurzie do Viedni.

      Študenti navštívili rodinnú firmu čokoládovňu Hauswirth v Kittsee, kde im majitelia ukázali výrobu ich vlastnej čokolády, následne ju mohli ochutnať a zakúpiť si v podnikovej predajni.

      Pokračovali do Viedne, kde navštívili Haus des Meeres (Dom Morí), v ktorom videli živočíchy zo všetkých kútov sveta a očaril ich aj výhľad na historické centrum.

     • Exkurzia

      Dňa 26. mája 2022 sme so žiakmi 2.A a 2.B navštívili ovocnú škôlku Plantex vo Veselom pri Piešťanoch, kde sme mali možnosť preopakovať si prebrané učivo v praxi. Mali sme prakticky ukázané spôsoby dopestovania ovocných výpestkov priamo v teréne. Videli sme priestory ovocnej škôlky a to nie len výrobnú časť ale aj predajnú. Týmto by sme chceli poďakovať vedeniu firmy Plantex za možnosť návštevy v škôlkárských výsadbách a predajných priestorov a hlavne za praktické ukážky práce a fundovaný výklad Ing. Andreja Záhorského, ktoré zabezpečil Ing. Stanislav Tureček

  • Pre rodičov a študentov

   Pre zobrazenie Vašich známok, domácich úloh a denného rozvrhu sa prosím prihláste pomocou konta, ktoré ste dostali od našej školy
  • Školská vinotéka

   • Hubert J.E.Sereď
   • Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku
   • Malokarpatská vínna cesta ®
   • ELESKO a.s.
   • Malokarpatské múzeum v Pezinku
   • OSLAVAN SLOVAKIA s.r.o.
   • JASR, n.o.
   • Mesto Modra turistký portál
   • Autobazár Peter Šafár
   • Kontakty

    • Stredná odborná škola vinársko-ovocinárska Modra, kód školy 615501
    • +421 33/6472579 riaditeľ +421 33/6472580 ústredňa +421 33/6472762 ekonomický úsek +421 33/6406462 stredisko odbornej praxe - pivnica Školská jedáleň +421 33/6472580 klapka 13 E-mail: jozefizof@svosmo.sk Školský internát +421 33/6472580 klapka 36
    • Kostolná 162/3, 900 01 Modra Slovakia
    • 000162311
   • Prihlásenie