• Projekty na škole

• Projekt Škola škole SOŠ VO Modra - SOŠ PV Ivánka pri Dunaji

Marhuľa obyčajná – Prunus armeniaca

Marhuľa je teplomilný strom, pôvodom zo severnej Činy a  Arménska.  Rastie do výšky 3 - 7m. Korunu má nepravidelnú, širokú a oválnu. Listy stromu sú zelené, opadavé a striedavé. Kvety majú bielu až ružovú farbu, vyrastajú jednotlivo. Plody sú kôstkovice s oranžovým oplodím. Marhule sú guľaté, 4 - 8 cm veľké. Povrch plodov je zamatový, hladký a sfarbený od bledožlta až do tmavooranžova.

Využitie :

Marhule sa konzumujú čerstvé, zavárajú sa, vyrába sa z nich džem, marmeláda, sušia sa alebo kvasia na marhuľovicu.

Účinné látky:

Voda, bielkoviny, sacharidy, tuk, vláknina, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, selén, sodík, meď, mangán, omega 6 kyseliny, kyselinu pantoténovú, kyselinu listovú, betakarotén, luteín, vitamíny  A, B, C, E a K

Liečivé účinky:

Marhule zlepšujú náladu, brzdia proces starnutia, regenerujú a tvoria nové bunky. Regenerujú vlasy, nechty a kožu, udržujú dobrý stav zraku. Preventívne pôsobia proti Alzheimerovej chorobe, podporujú imunitný a srdcovo - cievny systém, regulujú krvný tlak. Priaznivo vplývajú na sliznicu pľúc a hltana, zmierňujú astmatické ťažkosti, zápaly prínosových dutín a ekzémy. Marhule sú zdrojom železa a podporujú tvorbu červených krviniek. Sušené marhule odstraňujú zápchu, stačí skonzumovať 4 - 5 kusov denne.

Pestovanie :

U nás sa pestuje v oblastiach s miernou zimou, najmä vo vinohradníckych oblastiach. Obľubuje černozeme, hnedozeme, hlinité až piesočnato - hlinité pôdy, suchšie  neutrálne -     pH 7, ľahšieho typu. V nadmorskej výške okolo 350 m.n.m, s priemernou ročnou teplotou okolo 8,5 ° C. Prihnojujeme na jar NPK, alebo Cereritom. Pri jesennej výsadbe stromček nestriháme a odložíme rez až na jar. Je citlivá na jarné mrazy. Rez marhúľ: Používame tzv. Šittov rez. Marhuľa prináša úrodu iba na jednoročných výhonoch a tŕňoch. Letorasty dlhšie ako 60 cm skrátime o polovicu, dlhšie ako 30 cm o tretinu. Kratšie neskracujeme vôbec. Rez sa robí zásadne vo vegetačnom období, aby sa stihli zahojiť rany.

• Projekt Škola škole SOŠ VO Modra - SOŠ PV Ivánka pri Dunaji

Kompostovanie – starostlivosť o kompostér a výroba kvalitného kompostu.

Kompostovaním označujeme prírodný proces, kedy dochádza k rozkladu organických odpadov pôsobením mikroorganizmov, vody a kyslíka na humusové látky.

Hlavné dôvody, prečo využívať kompostovanie:

1. ekonomické – znižovanie množstva odpadu, znižovania nákladov spojených s jeho likvidáciou,

2. ekologické – predchádza vznik bioodpadu, ktorý končí na skládkach alebo v spaľovniach,

3. osobné –  spoločenské  - minimálne  polovicu dňa strávime v škole, žijeme s prírodou / florou, faunou/

4. pre pôdu - zlepšuje vlastnosti pôdy, dodáva jej živiny, prevzdušňuje ju a znižuje riziko vysychania,

5. pre výsledok - v podobe zdravých plodov  ovocia  z vysadených marhuľ  a pre krásu všetkých okrasných rastlín v areáli školy

Kompost ako výsledok procesu kompostovania je kvalitné organicko-minerálne hnojivo, ktoré dodáva pôde dôležité živiny a vďaka vysokej hodnote pH zabraňuje okysličovaniu pôdy.

Ako využiť kompost:

•  prihnojiť ovocné stromy /marhule/ alebo okrasné stromy a kríky v areali školy
          •  do črepníkov pri presádzaní exterierových aj interierových rastlín v škole
          •  pri jarnom a jesennom mulčovaní trávnikov pre doplnenie potrebných živín.

Výroba kompostu

• 1. Veľkosť materiálov - jednotlivé zložky vkladané do kompostéra krájame, sekáme, striháme, drvíme,  režeme, štiepime na menšie časti, ideálna je veľkosť „cca. 3 – 5 cm“;
          • 2. Zloženie a pomer materiálov – bylinné /zelené/ a drevné časti miešame v pomere 1:1;
          • 3. Vlhkosť – pravidelne kontrolujeme a udržiavame správnu vlhkosť v kompostéri;
          • 4. Prístup vzduchu – pravidelne kopeme, prehŕňame, prevzdušňujeme a otáčame