Vzdelávací program
Vinohradníctvo a ovocinárstvo zameranie 03 agroturistika
Školský vzdelávací program pre študijný odbor 4227600 (od 1.9.2012 4227 M) vinohradníctvo a ovocinárstvo je k nahliadnutiu na sekretariáte školy.
vinohradnictvo_agroturistika_03.docx
Vinohradníctvo - ovocinárstvo zameranie 03 agroturistika
Predmet
Ročník
Spolu
1.
2.
3.
4.
Jazyk a komunikácia
slovenský jazyk a literatúra
3
3
3
3
12
cudzí jazyk
3
3
3
3
12
Človek a príroda
chémia
4
3
7
Človek a spoločnosť
dejepis
1
1
2
náuka o spoločnosti
1
1
1
3
spoločenská komunikácia
2
2
Človek a hodnoty
etická výchova
1
1
2
Matematika a práca s informáciami
matematika
3
3
2
1
9
informatika
2
2
4
Zdravie a pohyb
telesná výchova
2
2
2
2
8
Odborné vzdelávanie
aplikovaná biológia
4
3
7
náuka o prostredí rastlín
2
2
4
stroje a zariadenia
2
2
4
vinohradníctvo
2
3
3
8
ovocinárstvo
2
3
3
8
technológia vína a nápojov
3
3
6
ekonomika
3
2
5
marketing
2
2
manažment
2
2
právna náuka
1
1
motorové vozidlá
2
2
turistika na vidieku
2
2
regionálny národopis a ľudová kultúra
2
2
hospodársky zemepis
1
1
príprava jedál a stolovanie
3
3
víno v gastronómii
2
2
služby v agroturistike
2
2
ochrana rastlín
2
2
sprievodcovská činnosť
2
2
Odborné vzdelávanie
0
Praktická príprava
praktická príprava
3
4
5
4
16
M03
Poznámky k učebnému plánu:
- Výučba v štvorročných študijných odboroch sa realizuje v 1. ročníku v rozsahu 34 týždňov, v 2. a 3. ročníku štúdia v rozsahu 33 týždňov, vo 4. ročníku v rozsahu 30 týždňov.
- Trieda sa môže deliť na skupiny podľa potrieb odboru štúdia a podmienok školy.
- Riaditeľ školy po prerokovaní s pedagogickou radou na návrh predmetových komisií rozhodne, ktoré predmety v rámci teoretického vzdelávania a praktickej prípravy možno spájať do viachodinových celkov.
- Vyučuje sa jeden z jazykov: jazyk anglický alebo nemecký.
- Súčasťou vzdelávacej oblasti „Človek a hodnoty“ je predmet etická výchova, v rozsahu 1 týždennej vyučovacej hodiny v 1. a v 2. ročníku. Predmet nie je klasifikovaný, na vysvedčení a v triednom výkaze žiaka sa uvedie „absolvoval/-a“.
- Súčasťou vzdelávacej oblasti „Človek a spoločnosť“ je predmet dejepis a občianska náuka.
- Predmet telesná a športová výchova možno vyučovať aj v popoludňajších hodinách a spájať do maximálne dvojhodinových celkov. Žiakom, ktorí sú oslobodení od účasti na telocvičnej aktivite na základe lekárskeho osvedčenia, sa vyznačí v triednom výkaze a na vysvedčení v príslušnom riadku na klasifikáciu „oslobodený/á“.
- Hodnotenie a klasifikácia vyučovacích predmetov sa riadi všeobecne záväznými právnymi predpismi.
- Disponibilné hodiny sú spoločné pre všeobecné a odborné vzdelávanie, sú prostriedkom na modifikáciu učebného plánu v školskom vzdelávacom programe a súčasne na vnútornú a vonkajšiu diferenciáciu štúdia na strednej škole. O ich využití rozhoduje vedenie školy na základe vlastnej koncepcie výchovy a vzdelávania podľa návrhu predmetových komisií a po prerokovaní v pedagogickej rade. Možno ich využiť na posilnenie hodinovej dotácie základného učiva (povinných predmetov) alebo na zaradenie ďalšieho rozširujúceho učiva v učebnom pláne
- Praktická príprava sa realizuje podľa všeobecne záväzných právnych predpisov. Pre kvalitnú realizáciu vzdelávania je potrebné vytvárať podmienky pre osvojovanie požadovaných praktických zručností a činností formou praktických cvičení (v laboratóriách, odborných učebniach a pod.) a odbornej praxe. Na praktických cvičeniach a odbornej praxi sa môžu žiaci deliť do skupín, najmä s ohľadom na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a na hygienické požiadavky podľa všeobecne záväzných právnych predpisov. Počet žiakov na jedného učiteľa sa riadi všeobecne záväznými právnymi predpismi.
- Povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov je kurz na ochranu života a zdravia a kurz pohybových aktivít v prírode, ktoré sú uvedené v učebnom pláne školského vzdelávacieho programu. Kurz na ochranu života a zdravia má samostatné tematické celky s týmto obsahom: riešenie mimoriadnych udalostí –civilná ochrana, zdravotná príprava, pobyt a pohyb v prírode, záujmové technické činnosti a športy. Organizuje sa v treťom ročníku štúdia a trvá tri dni po šesť hodín, resp. 5 dní pri realizácii internátnou formou.
- Účelové cvičenia sú súčasťou prierezovej témy Ochrana života a zdravia. Uskutočňujú sa v 1. a 2. ročníku vo vyučovacom čase v rozsahu 6 hodín v každom polroku školského roka raz.
- Kurz pohybových aktivít v prírode sa koná v rozsahu piatich vyučovacích dní, najmenej však v rozsahu 15 vyučovacích hodín. Organizuje sa 1. ročníku štúdia(so zameraním na zimné športy) a v 2. ročníku štúdia (so zameraním na letné športy).
- Kurz na získanie vodičského oprávnenia sa realizuje v súlade s právnymi predpismi. Získanie vodičského oprávnenia skupiny T je nevyhnutnou súčasťou naplnenia profilu absolventa.