Projekty na škole
- Projekt Erasmus+ Spirit of my region
- Projekt Erasmus+ Klimatické zmeny a ich vplyv na vinohradníctvo a vinárstvo
- Projekt Erasmus+ Mladý vinár
- Projekt INTERREG - ClimVino
- Projekt Spolu úspešnejší 2
- Škola škole 2021
- Projekt Viničky na Tokaji
- EDUCATE Slovakia
- COMENIUS Bilaterálny marketing na školách Wieselburg FJ a Modra SOŠVO
- Otvorená škola
- Víno a kultúra
- PROJEKT INTERREG
- Brána k poradenstvu
- Banky v akcii
- Online Ekonómia
- projekt EdTRANS
- Projekt „Otvorená škola BSK 2015 – oblasť športu“
Projekt Erasmus+ Spirit of my region
Názov projektu: Spirit of my region
Trvanie projektu:
september 2024 - august 2026
Cieľ projektu:
1. Rozvíjať zručnosti a pracovné príležitosti: Zlepšiť vedomosti a zručnosti mladých ľudí v oblasti výroby liehovín s cieľom podporovať ich možnosť zamestnať sa v odvetviach liehovín a cestovného ruchu.
2. Zachovať kulinárske dedičstvo a umožniť kultúrne využitie.
3. Posilniť regionálnu spoluprácu a výmenu poznatkov medzi európskymi krajinami, čo umožní udržateľná spolupráca v liehovinovom priemysle a cestovnom ruchu.Účastníci projektu:
- Slovensko - SOŠ vinársko - ovocinárska Modra
- Severné Macedónsko - Stredná mestská poľnohospodárska a lesnícka škola „Gjorče Petrov“ Kavadarci
- Srbsko - Stredná škola „Svätý Trifun“ Aleksandrovac
- Grécko - liehovar Ktimata Evdoxia
- - Gastronomický klub Epirusu
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. mobilia 7. - 11.4.2025 Aleksandrovac Srbsko
Naši študenti sa zúčastnili prvého vzdelávacieho programu zameraného na spoznávanie kultúry, histórie a významu výroby destilátov. Do projektu sú okrem našej školy zapojené nasledovné školy a organizácie: Stredná mestská poľnohospodárska a lesnícka škola „Gjorče Petrov“ z mesta Kavadarci (Severné Macedónsko) - hlavný garant projektu, Stredná škola „Svätý Trifun“ z mesta Aleksandrovac (Srbsko), liehovar Ktimata Evdoxia z Grécka a Gastronomický klub Epirusu taktiež z Grécka.
Prvá mobilita sa uskutočnila v Srbsku, žiaci a pedagógovia boli ubytovaní v kúpeľnom mesta Vrnjačka Banja. Za našu školu sa prvého vzdelávacieho programu zúčastnili žiaci Viktória Vivien Petrašovičová (3.B), Zuzana Beloritová, Šimon Baksa a Andrej Szabó (študenti 3.A). Študentov sprevádzal na pobyte pedagóg Ing. Andrej Kukumberg a technický pracovník školskej pivnice Michal Valachovič.
Prvý deň pobytu bol venovaný teoretickej časti, kde boli odborné prednášky rozdelené do troch častí.
Prvou bolo predstavenie celého projektu a jednotlivých vzdelávacích programov. Druhá časť prednášky bola zameraná na jednotlivé odrody sliviek používaných na výrobu slivovice a technologické postupy pre výrobu ovocnej pálenky. Treťou časťou prednášky boli prezentované techniky pre ekologické a udržateľné vinohradníctvo a certifikácia bezpečnostných a kvalitatívnych noriem v súlade s ekonomickými normami EU. Doplnkovou časťou programu bolo využívanie sociálnych sietí na propagáciu liehovarov.
Druhý deň sme zavítali na exkurziu do liehovaru Aleksič prvi – Gružanska nit. Išlo o tradičnú výrobu pálenky kde boli prezentované tradičné technológie destilácie sliviek.
Na tretí deň nás čakala exkurzia do liehovaru EMPERUS v Durdevo pri meste Kragujevac. Tento liehovar patrí technologicky k najmodernejším a najviac oceňovaným v juhovýchodnej Európe za posledných päť rokov. Spoločnosť má svoje pobočky liehovarov nielen v Srbsku, ale aj v Austrálii a Kanade.
Štvrtý deň bol jedným z najzaujímavejších čo sa týkalo programu. V doobedňajších hodinách sme navštívili spoločnosť RUBIN v meste Kruševac, ktorá sa zaoberá výrobou vína a destilátov. Je jedným z najväčších podnikov tohto typu v Srbsku. Témou exkurzie bola komplexná prehliadka celej výroby spojená s odborným výkladom. Návšteva spoločnosti bola zakončená ochutnávkou vín s malým pohostením.
Následne sme sa presunuli do mesta Aleksandrovac, kde sme sa zúčastnili prehliadky Strednej školy „Svätý Trifun“, navštívili sme školský internát, miestne múzeum a taktiež vinárske múzeum. Neodmysliteľnou súčasťou areálu pri múzeu je postavený pamätník v tvare lietadla na počesť Milana Rastislava Štefánika. Práve na tomto mieste bol nútený pristáť, nakoľko jeho lietadlo bolo zasiahnuté v roku 1915 počas 1.svetovej vojny kde chránil srbskú armádu a civilistov. Poobedňajší náročný program bol ukončený ako už tradične pohostením v podobe gastronomických špecialít srbskej kuchyne v budove internátu školy.
Počas pobytu v kúpeľnom meste Vrnjačka Banja sme mali možnosť navštíviť miestne parky a Japonskú záhradu. Žiaci mali taktiež dostatok priestoru na pre šport a relax. Naši študenti počas tohto pobytu nadviazali kontakty sú študentami partnerských škôl, mohli spoznať históriu, kultúru, tradíciu výroby pálenky ako aj ochutnať srbskú gastronómiu.
Na záver by som sa chcel veľmi pekne poďakovať hlavnej koordinátorke projektu Gordane Pacelj, riaditeľovi Strednej školy „Sväty Trifun“ Brankovi Rajčicovi, učiteľom a všetkým zamestnancom Strednej školy „Svätý Trifun“ v meste Aleksandrovac, ktorí nám pripravili počas prvého vzdelávacieho programu v Srbsku príjemnú a priateľskú atmosféru, z ktorej sme si odniesli nezabudnuteľné zážitky.
Ing. Kukumberg