Príprava jedál a stolovanie

O predmete

Príprava jedál a stolovanie – je odborným predmetom v zameraní agroturistika. Vyučuje sa vo štvrtom ročníku, dve hodiny teórie týždenne. Na teoretických hodinách sa žiaci oboznamujú s látkami potrebnými pre ľudské telo, normovanie príloh, polievok, hlavného jedla, základmi a spôsobmi stolovania, dusením, pečením, blanžírovaním, flambovaním potravín. Samostatne tvoria  jedálny ako aj nápojový lístok. Oboznamujú sa s biologickou a energetickou hodnotou potravín, vegetariánskou, vegánskou a surovou stravou. Nadobudnuté teoretické vedomosti prakticky overujú na hodinách varenia v kuchynke, kde pripravujú v jednotlivých skupinkách regionálne špeciality ako napr. lokše, flambované palacinky, jablkovo -  makovú štrúdľu, medovníky a jedlá z bravčového mäsa a hydiny.