- Projekt Erasmus+ Spirit of my region
- Projekt Erasmus+ Klimatické zmeny a ich vplyv na vinohradníctvo a vinárstvo
- Projekt Erasmus+ Mladý vinár
- Projekt INTERREG - ClimVino
- Projekt Spolu úspešnejší 2
- Škola škole 2021
- Projekt Viničky na Tokaji
- EDUCATE Slovakia
- COMENIUS Bilaterálny marketing na školách Wieselburg FJ a Modra SOŠVO
- Otvorená škola
- Víno a kultúra
- PROJEKT INTERREG
- Brána k poradenstvu
- Banky v akcii
- Online Ekonómia
- projekt EdTRANS
- Projekt „Otvorená škola BSK 2015 – oblasť športu“
Projekt INTERREG - ClimVino
Nový spoločný výskumný Interreg projekt burgenlandského a slovenského vinohradníctva a vinárstva „ClimVino“ pod záštitou vlády spolkovej krajiny Burgenland má za cieľ optimalizovať používanie pesticídov vo vinohradníctve.
Inštalácia 50 prístrojov na meranie klímy vo vinohradoch Burgenlandu a Slovenska umožňuje meranie meteorologických parametrov v úzkom rozsahu. Výsledkom by malo byť účinnejšie využívanie pesticídov a zabezpečenie zdravšieho viniča. Obstaranie meracích prístrojov sa realizuje v rámci projektu. 85 % nákladov je financovaných z prostriedkov EÚ. K zhromaždeným nameraným údajom budú mať v budúcnosti prístup všetci vinári.
Exkurzia – Gesellmann – projekt ClimVino
20.10.2022 sa študenti 3.B v rámci projektu Interreg – ClimVino zúčastnili spolu s Ing. Ďurčom a Ing. Hanúskom odbornej exkurzie v rodinnom vinárstve Gesellmann v mestečku Deutschkreutz. Už počas cesty sa mali žiaci možnosť dozvedieť množstvo reálií o Rakúsku a o poľnohospodárstve v regióne Burgenland vďaka odbornému výkladu pani sprievodkyne Zuzany Lunterovej, ktorá nás celou exkurziou sprevádzala.
Samotné vinárstvo Gesellmann možno označiť za butikové. Jeho produkcia je orientovaná prevažne na červené vína z typických odrôd ako sú Frankovka modrá či Svätovavrinecké. Videli sme tu nádherné priestory, kde vína vyzrievajú v malých i veľkých drevených sudoch. Taktiež sme mali možnosť nahliadnuť do fľašovne vybavenej najnovšími technológiami. Na záver nás čakala degustácia v modernej degustačnej miestnosti, ktorá umocnila celkový zážitok z návštevy tohto skvelého vinárstva. Následne nás čakal obed v reštaurácii Panorama v mestečku Šoproň v Maďarsku, kadiaľ viedla naša cesta domov.
Exkurzia bola veľmi prínosná pre všetkých zúčastnených študentov.
Exkurzia A-NOBIS – SEKTKELLEREIN
Dňa 11. októbra sa študenti Strednej odbornej školy vinársko-ovocinárskej v Modre v rámci projektu Interreg ClimVino zúčastnili exkurzie do rakúskeho vinárstva A-NOBIS – SEKTKELLEREI v Zurndorfe. Študenti nazreli do výrobného procesu šumivých vín tradičnou metódou od spracovania hrozna cez dlhodobé skladovanie sektov až po finalizáciu na modernej fľašovacej linke. Súčasťou fľašovacej linky je odstreľovanie kalov po sekundárnej fermentácii, doplnenie expedičného likéru a následné uzatváranie a etiketovanie.
Vinárstvo produkuje vlastné sekty, ale poskytuje aj služby pre iných vinárov – dokonca aj pre slovenských. Celou exkurziou nás sprevádzal zamestnanec firmy, ktorý nám všetko odborne vysvetlil a ukázal, za čo mu patrí veľká vďaka. Po exkurzii študentov čakal výborný obed v reštaurácii v dedinke Neusiedl am See. Exkurzia bola veľmi obohacujúca po odbornej i zážitkovej stránke a vďaka degustácií študenti spoznali čaro a pestrosť produktov vyrobených sekundárnou fermentáciou.
Workshop pre študentov
Dňa 18.10.2022 sa naši študenti zoznámili s modernou metódou fytodiagnostiky. Vďaka projektu CLIMVINO, ktorý je financovaný z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A SK-AT, sa na workshope zoznámili s prístrojom ICgene.
Prístroj predviedla Ing. Katarína Ďurčanská, PhD. Vďaka jednoduchej a rýchlej metóde LAMP (Loop-mediated isothermal amplification, Izotermická amplifikácia sprostredkovaná slučkou) študenti s Ing. Ďurčanskou otestovali vzorky listov zo školských vinohradov. Analýzy boli zamerané na zlaté žltnutie viniča (Flavescence dorée) a bakteriózu spôsobenú patogénom Xylella fastidiosa. Okrem toho je prístrojom možné detegovať Botrytis cinerea, Brettanomyces bruxellensis, či ďalšie rastlinné patogény.
Dobrá správa je, že vsetky vzorky boli negatívne! Ďakujeme Ing. Ďurčanskej za workshop.
Záverečná konferencia - Pre lepšie a zdravšie hrozno
Moderné prístupy k pestovaniu viniča smerujú k redukovaniu používania pesticídov. Predpokladom dosiahnutia tohto cieľa je aj využitie vhodných technológií a zariadení. To bolo aj cieľom projektu CLIMVINO, ktorý bol v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg za účasti slovenských a rakúskych partnerov realizovaný v období rokov 2019-2022. Dosiahnuté výsledky a výstupy projektu boli prezentované na záverečnej konferencii, ktorá sa konala 19.10. 2022 v priestoroch Strednej odbornej vinársko-ovocinárskej školy v Modre.
Záverečný seminár k projektu Climvino bol venovaný hodnoteniu dosiahnutých výsledkov a skúseností s využívaním meteostaníc. Za slovenských partnerov projektu prezentovali výsledky Ing. Jaroslava Kaňuchová Pátková a Ing. Katarína Ďurčanská, PhD. zo Zväzu vinohradníkov Slovenska. Na seminári vystúpili so svojimi závermi z projektu aj hostia z Rakúska – Dipl. Ing. Richard Schonstein, Dl Helmut Gangl.