Dňa 19.3. sme zažili s triedou 2.B. vzdelávacie sprevádzanie mestom Skalica a ukážky jej pamiatok. Odbornú exkurziu viedli Ing. Klaudia Čistá Tretinová a Mgr. Jarmila Sodomová. Po príchode do Skalice si nás vyzdvihol pán sprievodca a začali sme pri prvej pamiatke. Tou bola Rotunda sv. Juraja - Pôvodne románska stavba pochádza pravdepodobne z prelomu 12. a 13. storočia. V neskorších dobách bola goticky a barokovo prestavaná. Horná časť, spojená s opevnením, plnila obrannú funkciu, spodná časť slúžila ako kaplnka. Od rotundy sme prešli okolo židovského cintorínu smerom k druhej zaujímavosti a tou bola ľadovňa.
Ľadovňa sa v minulosti používala na uschovanie potravín. Ľad do ľadovní sa zvážal na psích záprahoch z priľahlých vodných plôch. Komplex mestských ľadovní a pivníc patrí k významným a atraktívnym dokladom novovekých dejín skalického mestského hospodárstva a je vzácnou technickou pamiatkou. Potom sme sa prešli historickým centrom mesta, kde sme videli Evanjelický kostol - Tolerančný klasicistický kostol. V roku 1938 k nemu bola pristavaná veža podľa projektu arch. Dušana Jurkoviča s nápisom „Pamiatke Komenského 1650“. Po ňom sme navštívili Jezuitský kostol sv. Františka Xaverského, ktorý má umelecky hodnotnú výzdobu a zachovala sa architektúra a štuková výzdoba hlavného oltára, časť fresiek v bočnej kaplnke Panny Márie, kde sa nachádza vchod do krýpt a oltárny obraz, ktorý patrí k najväčším na Slovensku. V roku 2011 prešiel komplexnou rekonštrukciou a dnes je dominantou kultúrno-poznávacieho cestovného ruchu v Skalici.
Postupne sme prešli až do Domu kultúry, čo je secesná budova sa dodnes zachovala v pôvodnom stave. Projekt spracoval architekt Dušan Jurkovič, ktorý sa inšpiroval ľudovým staviteľstvom. Stavbu zdobí vonkajšia mozaiková dekorácia od Mikoláša Aleša, steny a oponu veľkej divadelnej sály zdobia maľby s figurálnou tematikou od Jožu Úprku a Antoša Frolku. V časti prvého poschodia sa nachádza stála expozícia Záhorského múzea a galéria Júlia Korezsku. Prehliadku sme ukončili regionálnou špecialitou, a to, pozrieť sa na výrobu tradičných Skalických trdelníkov vo Františkánskom kláštore. K františkánskemu komplexu patrí okrem kostola aj kláštorná budova vrátane rajského nádvoria, galérie v krížových chodbách a čierna kuchyňa. Nachádza sa tu aj Vinotéka u Františkánov, zakúpiť dva regionálne produkty s ochranným zemepisným označením - Skalický trdelník a Skalický rubín.
Po obedovej prestávke na námestí Skalice sme navštívili malé rodinné vinárstvo Vysoká Pole, kde nás srdečne privítala manželka majiteľa Eva Gajdová spolu so svokrom. Ukázali nám výrobné priestory, starú pôvodnú časť vinohradníckej “búdy” pri ktorej majú postavenú novú časť s novými dubovými a agátovými sudmi. Majú 10 ha vinohradov, prevažne Frankovku modrú, ktorá je výraznou súčasťou značkového vína “Skalický rubín”. Žiaci ochutnali hroznovú šťavu z Frankovky v peknom prostredí tradične zariadenej “degustačnej” miestnosti. Ďakujeme rodine Ing. Jána Gajdu za prijatie a pohostenie, určite túto vinohradnícku oblasť ešte v budúcnosti navštívime.
Ing. Klaudia Čistá Tretinová