V dňoch 7. - 11. októbra 2024 sa študenti Adam Švirec, Soňa Myslíková, Adam Jurčík, Lucka Šabranová a profesori Ing. Ida Matuškovičová a Ing. Martin Hanúsek zúčastnili už šiestej mobility projektu Erasmus+ Klimatické zmeny a ich vplyv na vinohradníctvo a vinárstvo. Hosťujúcou krajinou bolo tentokrát Rumunsko, konkrétne Poľnohospodárska stredná škola „Dimitrie Cantemir“ v meste Husi. Projektu sa pravidelne zúčastňuje 6 krajín: Rumunsko, Taliansko, Španielsko, Rakúsko, Grécko a Slovensko.
Témou aktuálnych mobilít je klimatická zmena a jej dopad na pestovanie viniča v rôznych štátoch Európy. Zúčastnené krajiny participujú na zbere dát hrozna v období dozrievania v jednotlivých štátoch a tieto údaje sa navzájom prezentujú a vyhodnocujú.
Program, v poradí už 6. mobility bol od prvého dňa nabitý.
Úvod sa niesol v znamení workshopov, kde jedna z našich prvých aktivít bola prezentácia o najpestovanejších Slovenských odrodách - Frankovka modrá a Veltlínske zelené, ktorú sme zvládli na výbornú. Nasledoval workshop zameraný na vínny marketing, kde sme v zmiešaných tímoch spolu so žiakmi z iných krajín vytvárali etikety pre vybrané biele a červené vína. Prvý deň sme zakončili prehliadkou miestneho chrámu, spojenú s historickou prednáškou, návštevou vinohradníckeho múzea a degustáciou v školskej pivnici našej rumunskej partnerskej školy, kde sme spoznali lokálne odrody ako sú feteasca regala, feteasca alba či feteasca neagra.
Nasledujúci deň sme navštívili moderné vinárstvo Averești Estates, ktoré nás zaujalo svojou rozsiahlou stavbou a najnovšou technológiou pri výrobe vína. Súčasťou prehliadky boli aj ich rozsiahle vinice, kde nás agronóm oboznámil s detailným manažmentom pri zbere hrozna a prácach počas vegetácie. Nasledovala prehliadka vinárstva Via Husi, kde sme mali možnosť vidieť uvádzanie do prevádzky najmodernejšej plniacej linky ako aj nové pivničné a degustačné priestory vinárstva.
Deň sme zavŕšili prehliadkou tradičnej rumunskej dediny s vystúpením miestneho folklórneho súboru a spoločnou večerou.
Posledný deň spoločného programu sme absolvovali prehliadku jedného z najväčších rumunských vinárstiev Contari, kde nechýbala prehliadka historických archívnych pivníc a degustácia ich skvelých vín. Súčasťou programu bola návšteva University of Life Sciences, kde sme mali možnosť vidieť a ochutnať vína vyrobené za účelom rôznych vedeckých výskumov.
Nezabudnuteľným zážitkom bola návšteva lokálneho spracovateľského podniku, kde sme mali možnosť vidieť spracovanie stolového hrozna, sliviek a iných komodít, ktoré sa vyvážajú do reťazcov aj k nám na Slovensko.
Ďakujeme za možnosť reprezentovať našu školu a tiež vedeniu školy za túto užasnú skúsenosť.
Ing. Martin Hanúsek