Novinky
Rozvrh hodín /zmeny/ na pondelok 19.5.2025
16. ročník EUROPEA Wine Championship 2025 v Južnom Tirolsku
V dňoch 22. - 26.4.2025 sa konal v talianskom meste Laimburg európsky šampionát pre študentov vinárskych škôl EUROPEA Wine Championship, na ktorom našu školu reprezentoval tím v zložení Daniela Vinkláriková z 3.B, René Budinský z 3.A, Ing. Monika Kisová a Ing. Martin Hanúsek.
Počas majstrovstiev EUROPEA Wine Championship študenti súťažili v teoretických a praktických aspektoch pestovania viniča, výroby vína, degustácie vína a všeobecných vedomostiach o vinárskom priemysle. Mali možnosť vymieňať si vedomosti a skúsenosti a zároveň predvádzať a porovnávať svoje zručnosti a schopnosti.
Každý tím pozostával z dvoch študentov vo veku od 17 do 25 rokov a vedúceho tímu (učiteľa). Účastníci museli byť študenti školy so zameraním na vinárstvo a vinohradníctvo a každý študent sa môže zúčastniť majstrovstiev vo víne iba raz.
Súťažilo sa v štyroch individuálnych súťažiach:
pestovanie viniča/vinohradníctvo,
vinárstvo/vinárstvo,
degustácia vína,
špeciálne ocenenie za znalosti vinárstva a vinohradníctva hostiteľskej krajiny, v tomto prípade Talianska.
Súčasťou bola aj tímová súťaž, ktorá zahŕňala všetky oblasti. Celá súťaž prebiehala v anglickom jazyku.
Naši študenti si na súťaži počínali veľmi dobre a zvládli množstvo nových výziev. René Budinský dokonca bodoval na skvelom 17. mieste z 60 účastníkov, kde nechýbalo zastúpenie vinárskych veľmocí ako je Taliansko, Španielsko, Francúzsko, Nemecko, či susedné Rakúsko.
Súčasťou programu boli aj odborné exkurzie do moderných vinárskych prevádzok regiónu Alto Adige, kde bolo možné vidieť nielen perfektne technologicky vybavené vinárstva ale aj rozdielny prístup k výrobe vína a pestovaniu viniča.
Súťaž ale aj samotná príprava boli pre študentov obohacujúce a významne rozšírila ich vinárske obzory.
Ing. Martin Hanúsek
13
Rozvrh hodín /zmeny/ na piatok 16.5.2025
Enviromentálna exkurzia a vinárstvo 2.B.
Dňa 6. 5. 2025 sa trieda 2.B zúčastnila na environmentálnej exkurzii – návštevy prírodnej rezervácie Jurský Šúr.
Sprevádzal nás pracovník Štátnej ochrany prírody SR, ktorý nás previedol viacerými zaujímavými lokalitami a ukázal nám niekoľko miestnych druhov živočíchov. Aj keď bolo daždivé počasie a väčšina živočíchov bola schovaná vo svojich úkrytoch, videli sme labuť, mloka, kunky, potápnika a viaceré larvy vodného hmyzu. V druhej časti exkurzie sme sa presunuli do vinárstva Dubovský a Grančič, kde nám v degustačnej miestnosti pripravil Samuel Grančič komentovanú degustáciu hroznových štiav. Po ochutnávke sme si mohli prezrieť technologické priestory firmy a barikovú pivnicu. Okrem zaujímavostí sme sa toho veľa dozvedeli o výrobe vína, hroznovej šťavy, sektu klasickou metódou a o histórii vinárstva. Už teraz sa tešíme, kedy budeme môcť ochutnať nie len šťavy, ale aj dobré víno.
2.B
15
Riaditeľské voľno
V súľade s § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní /školský zákon/ a o zmene a doplnení niektorých zákonov riaditeľka školy Ing. Monika Kisová udeľuje žiakom Stredne odbornej školy vinársko-ovocinárskej v Modre riaditeľské voľno na deň 9. mája 2025 /piatok/z organizačných dôvodov.
Vlastivedná exkurzia 1.A
Dňa 28.4.2025 sa žiaci 1.A triedy zúčastnili vlastivednej exkurzie. Prvá zastávka bola v Ivanke pri Dunaji. V priestoroch Grassalkovichovského kaštieľa sa stretol Ľudovít Štúr so srbským kniežaťom M. Obrenovičom, aby rokovali o budúcnosti Slovanov. Táto návšteva bola prísne utajovaná, nakoľko Ľ. Štúr žil pod policajným dozorom v Modre a nesmel opustiť jej hranice. Rok 2025 bol vyhlásený Rokom Ľudovíta Štúra.
Na Ivanskej rovine pri letisku v roku 1919 havarovalo lietadlo generála M.R.Štefánika. Tento tragický úsek slovenských dejín pripomína mohyla, ktorú projektoval architekt Dušan Jurkovič a neskôr navrhol aj mohylu na Bradle. Presnú repliku lietadla Caproni 450 sme si pozreli na bratislavskom letisku, ktoré nesie názov Letisko M. R. Štefánika.
Na nábreží Dunaja sme si pripomenuli text Pittsburskej dohody a pamätník československej štátnosti - obelisk na ktorom stojí Český lev so slovenským štátnym znakom. V popredí s pohľadom upretým na Dunaj je postavená 7,5 m vysoká socha M. R. Štefánika v leteckej kombinéze francúzskych pilotov. V tomto roku si pripomíname 145. výročie jeho narodenia.
Mgr. Sodomová, Mgr. Vítek
Aktuality z Vinárky 2.
Účtovnícky kurz na našej škole
Dňa 25.4.2025 sa žiaci štvrtého ročníka zúčastnili účtovníckeho kurzu pod profesionálnym vedením lektorky Ing. Márie Tužínskej. Vďaka tomuto kurzu sme si vyskúšali pracovať s programom ALFA plus, prostredníctvom ktorého sme sa naučili dostatočne a presne účtovať a taktiež sa naučili niečo nové do praxe v živote. Kurz bol veľmi užitočný i pre praktickú časť maturity.
Ďakujeme za profesionálny prístup lektorky Ing. Márie Tužínskej a Ing. Ide Matuškovičovej za dôkladné precvičenie si jednoduchého účtovníctva.
Laura Achbergerová 4.B.
Projekt Erasmus+ Spirit of my region/1. mobilita
V rámci projektu Erasmu+ SPIRIT OF MY REGION sa naši študenti zúčastnili v termíne od 7. - 11. apríla 2025 prvého vzdelávacieho programu zameraného na spoznávanie kultúry, histórie a významu výroby destilátov. Do projektu sú okrem našej školy zapojené nasledovné školy a organizácie:
Stredná mestská poľnohospodárska a lesnícka škola „Gjorče Petrov“ z mesta Kavadarci (Severné Macedónsko) - hlavný garant projektu,
Stredná škola „Svätý Trifun“ z mesta Aleksandrovac (Srbsko),
liehovar Ktimata Evdoxia z Grécka,
Gastronomický klub Epirusu taktiež z Grécka.
Študenti a pedagógovia boli ubytovaní v kúpeľnom meste Vrnjačka Banja. Za našu školu sa prvého vzdelávacieho programu zúčastnili študenti Viktória Vivien Petrašovičová (3.B), Zuzana Beloritová, Šimon Baksa a Andrej Szabó (študenti 3.A). Študentov sprevádzal na pobyte pedagóg Ing. Andrej Kukumberg a technický pracovník školskej pivnice Michal Valachovič.
Prvý deň pobytu bol venovaný teoretickej časti, kde boli odborné prednášky rozdelené do troch častí. Prvou bolo predstavenie celého projektu a jednotlivých vzdelávacích programov. Druhá časť prednášky bola zameraná na jednotlivé odrody sliviek používaných na výrobu slivovice a technologické postupy pre výrobu ovocnej pálenky. Treťou časťou prednášky boli prezentované techniky pre ekologické a udržateľné vinohradníctvo a certifikácia bezpečnostných a kvalitatívnych noriem v súlade s ekonomickými normami EU. Doplnkovou časťou programu bolo využívanie sociálnych sietí na propagáciu liehovarov.
Druhý deň sme zavítali na exkurziu do liehovaru Aleksič prvi – Gružanska nit. Išlo o tradičnú výrobu pálenky kde boli prezentované tradičné technológie destilácie sliviek.
Na tretí deň nás čakala exkurzia do liehovaru EMPERUS v Durdevo pri meste Kragujevac. Tento liehovar patrí technologicky k najmodernejším a najviac oceňovaným v juhovýchodnej Európe za posledných päť rokov. Spoločnosť má svoje pobočky liehovarov nielen v Srbsku, ale aj v Austrálii a Kanade.
Štvrtý deň bol jedným z najzaujímavejších čo sa týkalo programu. V doobedňajších hodinách sme navštívili spoločnosť RUBIN v meste Kruševac, ktorá sa zaoberá výrobou vína a destilátov. Je jedným z najväčších podnikov tohto typu v Srbsku. Témou exkurzie bola komplexná prehliadka celej výroby spojená s odborným výkladom. Návšteva spoločnosti bola zakončená ochutnávkou vín s malým pohostením.
3Následne sme sa presunuli do mesta Aleksandrovac, kde sme sa zúčastnili prehliadky Strednej školy „Svätý Trifun“, navštívili sme školský internát, miestne múzeum a taktiež vinárske múzeum. Neodmysliteľnou súčasťou areálu pri múzeu je postavený pamätník v tvare lietadla na počesť Milana Rastislava Štefánika. Práve na tomto mieste bol nútený pristáť, nakoľko jeho lietadlo bolo zasiahnuté v roku 1915 počas 1.svetovej vojny kde chránil srbskú armádu a civilistov. Poobedňajší náročný program bol ukončený ako už tradične pohostením v podobe gastronomických špecialít srbskej kuchyne v budove internátu školy.
Počas pobytu v kúpeľnom meste Vrnjačka Banja sme mali možnosť navštíviť miestne parky a Japonskú záhradu. Žiaci mali taktiež dostatok priestoru na pre šport a relax. Naši študenti počas tohto pobytu nadviazali kontakty sú študentami partnerských škôl, mohli spoznať históriu, kultúru, tradíciu výroby pálenky ako aj ochutnať srbskú gastronómiu.
Záverom by som sa chcel veľmi pekne poďakovať hlavnej koordinátorke projektu Gordane Pacelj, riaditeľovi Strednej školy „Sväty Trifun“ Brankovi Rajčicovi, učiteľom a všetkým zamestnancom Strednej školy „Svätý Trifun“ v meste Aleksandrovac, ktorí nám pripravili počas prvého vzdelávacieho programu v Srbsku príjemnú a priateľskú atmosféru, z ktorej sme si odniesli nezabudnuteľné zážitky.
Ing. Andrej Kukumberg
ASSR - WinePlanet Trophée Junior 2025
V dňoch 24.-25.3.2025 sa konali v priestoroch Kaštieľa Pálffy vo Svätom Jure Majstrovstvá somelierov Slovenskej republiky v kategórii JUNIOR – WinePlanet Trophée Junior 2025. Majstrovstiev sa zúčastnilo 19 súťažiacich z 13 stredných odborných škôl a hotelových akadémií. Súťaž bola zameraná na preverenie vedomostí a praktických zručností mladého someliera z oblasti vinohradníctva, enológie a gastronómie. Z našej školy súťažili tretiačky somelierky, Daniela Vinkláriková a Vivien Petrašovičová, pod vedením Ing. Klaudii Čistej Tretinovej.
Prvou disciplínou bola identifikácia a senzorický popis dvoch vzoriek vín a identifikácia arómy v časovom limite 20 minút. Potom somelierov čakal písomný test, ktorý pozostával zo 40-tich otázok. Novou súčasťou testu bolo napísať esej so zadaním: V reštaurácii máte zákazníka. Vašou úlohou je predstaviť a ponúknuť zákazníkovi víno, ktoré poznáte najlepšie. Na písomnú časť súťaže mali súťažiaci 90 minút.
Po teste nám nový president ASSR p. Miroslav Jajcay odtajnil vzorky dvoch bielych vín a arómy. Večer bol ukončený prehliadkou kaštieľa Pálffy a vinárstva ViaJur. V reštaurácii v priestoroch kaštieľa po náročnom dni čakali pre súťažiacich a ich učiteľov bavorské hody s párovaním vín ViaJur.
Druhým dňom pokračovala súťaž dekantáciou červeného vína v časovom limite 5 minút. Ako sa ukázalo, táto úloha žiakov celkom potrápila. Výsledky súťaže naznačili, že úroveň vedomostí mladých somelierov sa každým rokom zvyšuje. Do finale postúpili traja semifinalisti. Hosťom finále bol aj štátny tajomník Ministerstva školstva Ing. Ján Hrinko, PhD.
Poradie WinePlanet Trophée Junior: 1.Radovan Komorovský – Hotelová akadémia Liptovský Mikuláš, 2. Ivana Andelová – Súkromná stredná odborná škola GOS Trnava, 3. Bianka Paulíková – Stredná odborná škola obchodu a služieb Žiar nad Hronom.
Naše dievčatá boli spomedzi 19 súťažiacich úspešné, Daniela Vinkláriková na 9. mieste a Vivien Petrašovičová na 10.mieste. Srdečne gratulujeme! 😊 Bola to pre naše somelierky veľmi cenná skúsenosť, upevnenie si zručností a vedomostí, ako aj spoznanie nových priateľov v oblasti gastronómie a somelierstva.
Ďakujeme Asociácii somelierov SR, za príležitosť pre našich žiakov. Veľká vďaka patrí vinárstvu ViaJur a technickému riaditeľovi Róbertovi Pálenikovi, celému prezídiu ASSR a členom asociácie za profesionálnu prípravu a organizačné zabezpečenie súťaže.
Atmosféra súťaže bola príjemná a priateľská. Vidíme sa v roku 2026.
Ing. Klaudia Čistá Tretinová
9
Exkurzia vo vinárstve Scheiblhofer
Dňa 30. apríla sa trieda 4.B v sprievode pedagógov, ktorí sa podieľali na organizácii Festivalu vína, zúčastnila exkurzie vo vinárstve Scheiblhofer. Exkurzia bola darom od študentskej firmy Vinárka pre najproduktívnejších študentov a pedagógov. Veľmi pekne ďakujeme riaditeľke školy Ing. Monike Kisovej, ktorá túto exkurziu zabezpečila. Počas dňa študenti absolvovali prehliadku celého vinárstva podľa nasledujúceho programu:
• 10:00 – Príchod do vinárstva Scheiblhofer
• 10:15 – 12:15 – Prehliadka vinárstva s odborným výkladom
• 12:30 – 13:30 – Trojchodový obed v reštaurácii
• 13:30 – 15:00 – Degustácia vín
• 15:00 – 16:00 – Návšteva Andreasbergu
• 16:00 – 16:30 – Návšteva Taverny The QuarterNa záver by sme chceli úprimne poďakovať celému tímu vinárstva Scheiblhofer za vysokú odbornú úroveň, ktorá sprevádzala celú exkurziu.
Trieda 4.B
Exkurzia 2.A
Dňa 29. apríla 2025 sa žiaci 2.A zúčastnili návštevy národnej prírodnej rezervácie Jurský Šúr, kde sme spolu s pracovníkom štátnej ochrany prírody SR pozorovali miestny ekosystém. Videli sme rôzne rastliny a zaujímavé živočíchy, napríklad kunky, mloky, užovky a rôzne vodné chrobáky a ich larvy.
Po vychádzke v prírode sme sa presunuli do Pezinka, kde sme navštívili Malokarpatské múzeum, kde nás oboznámili ako prebiehala výroba vína v minulosti a ako sa vínna réva a vinárske remeslo dostalo až k nám. Mohli sme si vyskúšať „opilecké okuliare“, ktoré simulovali rôzne stupne stavu opitosti, čo malo u žiakov veľký úspech.
Mgr. Gyepesová, Mgr. Izakovič, trieda 2.A
9
Exkurzia 1.A
Dňa 15. apríla 2025 sa žiaci 1.A zúčastnili návštevy Botanického sústavu SAV v Bratislave. Mali sme možnosť si prakticky vyskúšať rôzne aktivity ako napr. očkovanie húb a rozmnožovanie húb, pipetovanie a podobne. Prezreli sme si priestory laboratórií a herbáru SAV. Exkurzia pokračovala v lužných lesoch v Rusovciach, kde sme videli rôznych vodných živočíchov, ako napríklad raky, mloky a tiež rôzne vodné bezstavovce na vlastné oči. Odborný výklad nám zabezpečil pracovník štátnej ochrany prírody SR. Boli sme nadšení že sme nabrali nové skúsenosti a vedomosti a väčšie nadšenie pre prírodu.
Trieda 1.A
Prednáška z ÚKSUP Bratislava
Dňa 28.4.2025 sa v sále školy uskutočnila prednáška pre študentov 3. a 4. ročníkov o problematike karanténnych patogénov, ich rozšírenie, monitoring a ochrana voči nim, s dôrazom na fytoplazmózu žltnutie viniča. Prednášajúci bol ing.Stanislav Barok z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho Bratislava.
Ing. Rastislav Schon
Nordic Walking na školskom internáte
Dňa 9.4.2025 pripravili skupinové vychovávateľky v spolupráci so SOŠ VO pre žiakov ubytovaných na školskom internáte športové popoludnie zamerané na nácvik techniky Nordic Walking, pod vedením profesionálnych inštruktorov. Žiaci absolvovali krátku prednášku a edukáciu o životnom štýle mladých ľudí, s následným dopadom na ich fyzický a duševný život. Nácvik techniky Nordic Walking je zameraný predovšetkým na správne držanie tela, ako i psychohygienu jedinca. Pridanou hodnotou bolo upevnenie kamarátskych vzťahov, relax, uvoľnenie napätia, zdravý pohyb na čerstvom vzduchu, posilnenie pozitívnych emócií a dobrej nálady. Žiaci mali paličky zapožičané od inštruktorov, ako i internátne, ktoré pred danou akciou zakúpila škola. Tieto budú následne používané v zmysle krúžkovej a voľnočasovej aktivity.
PhDr. Sváková
2
Potulky mestom Skalica
Dňa 24. 4. 2025 sa druháci za sprievodu Mgr. J. Sodomovej a Mgr. K. Gyepesovej zúčastnili odbornej exkurzie v Skalici, spojenej so spoznávaním jej historických pamiatok.
Začali sme prehliadkou mesta, navštívili sme Rotundu sv. Juraja a prešli k ďalšiemu zaujímavému miestu, ktorým bola Mestská ľadovňa - používala sa na skladovanie potravín v chlade. Následne sme sa presunuli do centra mesta, kde sme videli Jezuitský kostol, ktorého súčasťou boli aj krypty.
Ďalším zaujímavým miestom bol Dom kultúry, ktorý sa pýši krásnou mozaikovou výzdobou a hlavným architektom tejto budovy bol Dušan Jurkovič. Prehliadku sme zavŕšili ukážkou pečenia tradičného Skalického trdelníka spojenú s jeho degustáciou, ktorá mala u žiakov veľký úspech.
V poobedných hodinách sme sa presunuli do vinárstva Vysoké pole. Toto vinárstvo patrí rodine Ing. Jána Gajdu. Majitelia nás srdečne privítali a umožnili nám nahliadnuť do výrobných a spracovateľských častí vinárstva. Ochutnali sme hroznovú šťavu z Frankovky a pokochali sme sa nádherným prostredím tohto vinárstva.
Mgr. Kristína Gyepesová
4
Enviromentálna exkurzia
Dňa 23. apríla 2025 sa trieda 1.B zúčastnila na environmentálnej exkurzii v Botanickom ústave SAV. Po odbornej prednáške a prehliadke herbáru sme si mohli pozrieť vnútorné vybavenie laboratórií a skúsiť praktické činnosti a laboratórne techniky, ako napr. očkovanie kvasinkových kultúr, pipetovanie, elektroforézu DNA a prácu s lupou. Následne sme sa presunuli do CHKO Dunajské Luhy v Rusovciach, kde sme spolu s pracovníkom Štátnej ochrany prírody mohli pozorovať rôzne vodné bezstavovce a stavovce. Najviac nás zaujali mloky.
Trieda 1.B.
8
Projekt Škola škole
SOŠ vinársko – ovocinárska v Modre spolu so Spojenou školou Ivanka pri Dunaji sa zapojili do výzvy BSK o projekt Škola škole.
Názov projektu: Ekologická záhrada.
Úlohou oboch škôl bolo vykonať prospešné práce pre obe školy.
9. apríla 2025 nám študenti zo SŠ Ivanka pri Dunaji pripravili pôdu pre založenie motýlej lúky v areáli našej školy. Kvitnúce rastliny budú pastvou pre včelstvo, ktorému sa venuje včelársky krúžok na škole.
14. apríla 2025 naši študenti zabezpečili ošetrenie už vysadených marhúľ v areáli SŠ v Ivanke pri Dunaji. Študenti vykonali odborný rez marhúľ, ošetrenie rezných rán a úpravu pod korunami stromov (mulčovanie).
Ing. Jana Novotná, Ing. Peter Múčka
6
Súťaž „Silná ruka – najsilnejšia škola“
Súťaž Silná ruka sa uskutočnila dňa 15. apríla 2025 na SOŠ automobilovej a podnikania v Senci pod záštitou 13-násobnej majsterky sveta Lucie Debnárovej. Súťaže sa zúčastnili aj žiaci zo SOŠ vinársko – ovocinárskej. Naše dievčatá zastupovala Viktória Csémyová z 2.B a chlapcov z 3. B Adam Jurčík, Samuel Dobiáš, Tobias Greňa. Súťaže sa zúčastnila aj Eliška Ladvenicová, reprezentantka Slovenska, nie však súťažne, ale pomáhala vo funkcii rozhodcu. Súťažilo sa iba pravou rukou. Celkovo sa súťaže zúčastnilo 170 žiakov v rôznych kategóriách.
Viktória súťažila v kategórii 60+, Samuel a Tobias v kategórii do 80kg a Adam v kategórii nad 80kg. Veľký športový úspech dosiahol Adam Jurčík, ktorý je ľavák, ale súťažil pravou rukou a získal bronzovú medailu 3. miesto a postúpil na celoslovenské kolo do Košíc. Medailu mu odovzdala a srdečne zablahoželala majsterka sveta Lucia Debnárová.
Všetkých nás Adamov úspech veľmi potešil a srdečne mu blahoželáme. Aj ďalší dvaja chlapci v kategórii do 80kg boli veľmi silní a úspešní. Tobias sa umiestnil na 6. mieste a Samuel na 10. mieste. Stretli sa aj vo vzájomnom súboji, v ktorom bol úspešnejší Tobias. V súboji pred týmto zápasom stratil Samuel veľa sily, ktorého vyradil budúci víťaz. Viktória sa snažila, v zápasoch bola vyrovnaná, ale nepostúpila. Získala však veľa skúseností, ktoré jej určite pomôžu v ďalších súťažiach.
Ďakujem aj Eliške, ktorá svoje skúsenosti odovzdávala našim súťažiacim.
Mgr. Jozef Matejovič
1
Súťaž Junior someliér
Dňa 15.4.2025 sa na Hotelovej akadémii Ľudovíta Wintera v Piešťanoch konal 23.ročník súťaže JUNIOR SOMELIÉR. Súťaže sa celkovo zúčastnilo 26 súťažiacich z celého Slovenska a Českej republiky. Medzi súťažiacimi boli aj naše žiačky Daniela Jonisová 4.B a Daniela Vinklariková 3.B. Pripravované boli Ing. Agátou Dudovou, ktorá ich následne sprevádzala aj na súťaži. Odborným garantom súťaže bol opäť Ing. Vladimír Hronský.
Žiaci súťažili v týchto disciplínach: 1. VEDOMOSTNÝ TEST, 2. PRAKTICKÁ ČASŤ, 3. FINÁLE.
Praktická časť sa skladala z degustácie 8 vzoriek vín, ktoré súťažiaci priraďovali k príslušnej odrode a následne servisu vína. Servis vína spočíval vo vylosovaní si jedla, ku ktorému súťažiaci vybrali správne víno a servírovali ho hosťom pri stole.
Prví traja súťažiaci spolu s našou študentkou Danielou Jonisovou postúpili do finále, kde pred odbornou porotou hľadali chyby vo vínnej karte a servírovali šumivé víno.
Členmi odbornej poroty boli: garant súťaže - Ing. Hronský, profesionálny someliér - Dušan Zlatko Roskoš a profesionálny technológ - Ľuboš Lukacsovics.
Daniela Jonisová sa umiestnila na 3. mieste a Daniela Vinklariková na 9. mieste.
Víťazom pogratuloval pán riaditeľ Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera a odborný garant súťaže.
Gratulujeme víťazom