• Novinky

      • Exkurzia Lužné lesy

      • Environmentálna exkurzia bola dohodnutá cez organizáciu DAPHNE s pani Menkynovou, ktorá nám zabezpečila sprievodcu lužnými lesmi pána Andreja Somoru zo Štátnej ochrany prírody SR. Tri hodiny sme putovali z Gabčíkova do Rusoviec náučným chodníkom lužnými lesmi pozdĺž štrkových nádrží. Dozvedeli sme sa veľa o vodnom toku Dunaja a jeho ramenách. Oboznámili sme sa o faune a flóre .  Nakoniec nám pán Somora pripomenul aký je systém ochrany chránenej krajinnej oblasti.  Aj týmto spôsobom by sa  mu chcela 2.A poďakovať za fundované a zaujímavé rozprávanie. 

      • Jesenné prázdniny

      • Milí študenti, 

       termín jesenných prázdnin je od 30.10.2023 do 31.10.2023. 1.11.2023 je Sviatok všetkých svätých. Deň nástupu do školy je štvrtok 2.11.2023.

       Vedenie školy.

      • Exkurzia Vinárstva Baloun vo Veľkých Pavloviciach a Hustopečích

      • Dňa 20. októbra 2023 navštívili naši žiaci štvrtých ročníkov Vinařství Baloun vo Velkých Pavloviciach a Hustopečích. Boli sme ohromení ich infraštruktúrou s troma lismi, 50 000 litrovými tankami a betónovými jamami, ktoré dokážu uskladniť 100 000 litrov. Prehliadka 150 rokov starého "sklepa" bola fascinujúca a inovatívne využívanie gravitácie namiesto čerpadiel nás zaujalo. Degustovali sme 6 vzoriek vína. Na záver sme si prezreli v obci Petrov-Plže maľované "sklípky". 

       Kolektív žiakov4.A a 4.B. 

      • Exkurzia Lednice na Morave

      • Dňa 19.10.2023 sa žiaci 4.A a 4.B triedy zúčastnili exkurzie na Mendelovej univerzite v Lednici. Dozvedeli sme sa viac o odboroch, učive alebo o rôznych aktivitách, ktoré sa tu realizujú v rámci štúdia a tiež sme si prezreli priestory školy a pivnicu. Degustovali sme 5 vzoriek vína a videli sme aj najstaršie nádoby na kvasenie vína, ktoré sa používali ešte niekoľko tisícročí pred naším letopočtom - kvevri. Pridali sme si kultúrnu vsuvku - Lednický zámok a botanickú záhradu, kde sme videli krásy prírody. Nakoniec sme sa presunuli do Vinařství u Kapličky v Zaječím, kde sme si povedali pár slov k technológii spracovania hrozna/muštu, prešli sme si pivnicu a degustovali sme 6 vzoriek vína. 

       Kolektív žiakov 4.A a 4.B

      • Exkurzia na Morave

      • Dňa 18.10.2023 sa žiaci 4.A a 4.B triedy zúčastnili exkurzie na Morave. Navštívili firmu Sonnentor v Čejkoviciach, ktorá sa zaoberá výrobou čajov. Študenti tu mali možnosť vidieť výrobu a aj priestory, ktoré slúžia na prezentovanie výrobkov. Následne sme sa presunuli do Templařských sklepov tiež v Čejkoviciach,  kde sme mali možnosť vidieť pôvodnú pivnicu a naskytla sa nám možnosť degustácie niekoľkých vzoriek vína. Popoludní sme pokračovali do vinárstva Neoklas v Mutěniciach, kde sme videli výrobnú prevádzku a degustovali sme 6 vzoriek vín. 

       Kolektív žiakov 4.A a 4.B 

      • Študenti na výmennom pobyte vo Valticiach na Morave

      •      Počas týždňa 9. - 13. októbra 2023 sa žiaci 3.B Roman Kanich a Simon Hergott zúčastnili na výmennej praxi na Střední vinařskej škole Valtice na Morave.
            Náš týždeň započal ubytovaním na školskom internáte, krátkym informačným rozhovorom so zástupkyňou pre prax Ivanou Hříbovou, ktorá nám zariadila prehliadku školských vinohradov, sadov, farmy, pivnice a pálenice. Začali sme v školskej pivnici, v ktorej nám ukázali zariadenia na spracovanie a výrobu vína. Následne sme spracovávali hrozno, priživovali mladé školské vína a úspešne vyrobili mušt na budúci klaret.
       Prešli sme si a ukázali fungovanie pálenice, jej nariadenia a ako v nej bezpečne zaobchádzať. Neskôr sme išli do muštárne, kde nám vysvetlili ako funguje linka na spracovávanie ovocia a potom sme si sami pasterizovali mušt do bag in boxov. V strede týždňa sme absolvovali prednášku o používaní pesticídov, odkiaľ sme smerovali do školského laboratória. Tam sme laboratorným vybavením robili rozbory vína ako napríklad voľnú a prchavú síru a celkové kyseliny vo víne. Na záver v posledný deň vo Valticiach nás čakala aj veľmi príjemná degustácia školských vín. Už sme sa len zbalili, rozlúčili a po tomto nezabudnuteľnom týždni odišli naspäť domov.
            Okrem vyššie uvedených aktivít sme poobedia a večery trávili s úžasnými miestnymi študentmi. Vďaka nim sme objavili krásy Valtíc, ale aj Ledníc a taktiež nás zobrali na ich tradičné kurzy tanca, ktoré boli ozajstným zážitkom.
            Týmto sa chceme ešte raz poďakovať obom školám za príležitosť sa niečo nové naučiť a spoznať skvelých ľudí.

       Roman Kanich, Simon Hergott

      • 27. ročník celoslovenskej súťaže o najkrajšie jablko a 21. ročník súťaže Jablko roka

      • V dňoch 13. a 14. októbra 2023 organizovali SZZ a Ovocinárska únia SR na SOŠ vinársko – ovocinárskej v Modre 27. ročník celoslovenskej súťaže o najkrajšie jablko a súčasne 21. ročník súťaže Jablko roka.

       Podujatie otvorila svojím príhovorom riaditeľka školy Ing. Monika Kisová. Svojou prítomnosťou nás poctili hostia z Ministerstva pôdohospodárstva Ing. Renáta Boďová, podpredseda BSK MUDr. Juraj Štekláč, PhD, viceprimátor mesta Modra Ing. Marián Gavorník, ústredný riaditeľ Slovenskej poľnohospodárskej komory Ing. Jozef Artim, prezident Ovocinárskej únie Ing. Marián Varga a predseda SZZ Ing. Eduard Jakubek.

       Víťazom súťaže o Najkrajšie jablko roka 2023 sa stal Ing. Peter Molda zo Smoleníc. Jablkom roka 2023 sa stala odroda Evelina od firmy Plantex Veselé pri Piešťanoch. Srdečne blahoželáme.

       Pri organizácii súťaží pomáhali študenti 2.A Jana Straková, Radka Macho, Andrej Szabó, Filip Kujovič a Mykola Oliinyk pod vedením Ing. Novotnej a program uvádzali študentky 4.A triedy Lívia Paková a Lucia Vrbovská.

        

      • Deň otvorených dverí

      • V utorok 17. októbra 2023 sa konal na našej škole Deň otvorených dverí. Škola otvorila svoje brány verejnosti, ale hlavne žiakom končiacich ročníkov na základných školách. Záujemcov o štúdium sprevádzali skúsení pedagógovia nielen po škole a odborných učebniach, ale aj v školskom internáte.

      • Deň župných škôl

      • Dňa 13. októbra 2023 sa v nákupnom centre Bory Mall v Bratislave uskutočnil 12. ročník podujatia „Deň župných škôl“, kde sa predstavilo 49 stredných škôl z Bratislavského kraja a naša škola bola opäť súčasťou. Naši žiaci z 2.B a 3.B triedy pod vedením Ing. Dudovej a Ing. Hanúska v rámci prezentácie školy predviedli dekantáciu červeného vína a sabráž šumivého vína. Veríme, že sme prezentáciou ale aj priateľskými rozhovormi uistili nejedného záujemcu o štúdium, že sa má na vinárke na čo tešiť 😊.

       Tešíme sa na ďalší ročník župných škôl ako aj na nových žiakov.

       Ing. Hanúsek

      • Majstrovstvá somelierov SR - seniorské kolo

      • Raz za rok majú somelieri možnosť overiť si, čo sa za rok naučili, kam sa posunuli a aké sú nové trendy vo svete. Majstrovstvá somelierov SR 2023, ktoré sa konali 2.októbra 2023 v bratislavskom hoteli Matyšák, poznajú svojho víťaza. V tomto ročníku súťaže predstúpilo pred odbornú porotu 13 somelierov, 6 mužov a 7 žien zo Slovenska a Čiech, od tých najskúsenejších až po študentov, pre ktorých bola táto účasť premiérová. Našu školu reprezentovali študentky odboru SOMELIER, Lívia Paková a Lucia Vrbovská. Súťažilo sa v troch disciplínach, odborný test, senzorický opis vín a servis vína pre dvoch hostí. Organizátorom majstrovstiev bola už tradične Asociácia somelierov SR. Otázky do testu i zadanie praktických úloh pripravil skúsený somelier Rasťo Šuták, niekoľkonásobný účastník Majstrovstiev Európy i Majstrovstiev sveta – naposledy vo februári tohto roku v Paríži.

       Súťaži predchádzala špeciálna degustácia, Master class rôznych štýlov výroby vína, ktoré prišli vysvetliť a prezentovať samotní vinári, Vinárstvo Miro Fondrk, Vinárstvo Zlatý roh, Karpatská perla a Fundus Regius. Pre naše žiačky to bola veľmi prínosná degustácia, kde sa dozvedeli množstvo nových poznatkov, ktoré využijú aj praxi a technológii vína a nápojov.

       Víťazom sa stal Martin Parýzek (ČR) somelier spoločnosti Californian wines. Na druhom mieste skončila a titul najlepšej slovenskej somelierky si odnáša Slavomíra Raškovič spolumajiteľka a hlavná somelierka ikonickej reštaurácie Gašperov mlyn v Batizovciach. Bronzovú priečku obsadil Tomáš Repa somelier spoločnosti Wineplanet.sk .

       Ďakujeme celej organizácii Asociácii somelierov SR za skvelú organizáciu súťaže aj prípravu Master class, sme radi že naše žiačky mali možnosť získať nové skúsenosti práve tu.

       Somelier už dávno nie je len osoba, od ktorej sa čaká, že vie ako dekantovať červené víno, základné údaje o Bordeaux a servis koňaku po večeri.V posledných rokoch k tomu pribudlo neskutočné množstvo nových rozvíjajúcich sa vinárskych regiónov a nové odrody viniča hroznorodého. K tomu nepreberné množstvo destilátov, fancy miešaných nápojov, remeselné pivá. A ešte saké, káva z rôznych pražiarní a kvalitné čaje. Možno aj to je jeden z dôvodov prečo je profesia someliera taká náročná, k tomu ešte pripočítajte až neuveriteľné číslo nadčasových hodín a ďalšie hodiny venované štúdiu nových produktov. „ komentuje Beáta Vlnková, prezidentka Asociácie somelierov SR a generálna sekretárka medzinárodnej Association de la Sommellerie Internationale.

       Somelierske súťaže sú skvelou príležitosťou nielen na porovnanie vedomostí a zručností somelierov, ale najmä na stretnutia a networking. Držíme palce slovenským kandidátom, ktorí sa prihlásili na Majstrovstvá somelierov. Nasledujúci ročník Majstrovstiev somelierov SR bude nominačný na Majstrovstvá Európy.

       Tešíme sa na juniorske kolo.

        

       Ing. Klaudia Čistá Tretinová

       (TS ASSR Beáta Vlnková)

        

      • Rodičovské združenie

      • Rodičovská rada pri SOŠVO v Modre Vás srdečne pozýva na plenárne rodičovské združenie, ktoré sa bude konať dňa 10. októbra 2023 o 17.00 hod v sále školy.

       Po plenárnom rodičovskom združení bude pokračovať triedne rodičovské združenie.

       Po triednych rodičovských združeniach bude prebiehať informačná časť (možné individuálne stretnutia s vyučujúcimi).

       Tešíme sa na Vás.

      • Burza informácií Senica

      • Dňa 28.9.2023 sme sa zúčastnili "Burzy informácií" v kultúrnom dome v Senici. Tu sme podávali informácie o našej škole základným školám zo Senice, Holíča, Skalice a okolitých dedín. Žiaci  2.A triedy Adam Švirec a Peter Šimovič oboznamovali záujemcov so školou a súčasne ich pozývali na "Dni otvorených dverí", ktoré sa uskutočnia v blízkej budúcnosti na našej škole.

       Ing. Jana Novotná

      • Náš študent v Sarajeve

      • Slovenské veľvyslanectvo v Bosne a Hercegovine, Ambasáda Sarajevo

       Pri príležitosti osláv Deň ústavy SR, Deň ozbrojených síl SR a jubilejného 30. výročia vzniku SR uskutočnilo Slovenské veľvyslanectvo "VEČER SLOVENSKEJ KULTÚRY, GASTRONÓMIE A POHOSTINNOSTI." Hodinovým večerným vystúpením vyplnili program aj členovia slovenského folklórneho súboru Magdalénka z Modry. Náš študent Michal Čaboun bol vystupujúcim členom. Svojou reprezentáciou prispel k vynikajúcej atmosfére na podujatí.

       Ing. Čistá Tretinová

      • Krst knihy "Moja cesta"

      • Kanadská obchodná komora v Slovenskej republike podporila vydanie knihy Dušana Tótha.

       Uvedenie biografickej knihy "Moja cesta", ktorej autorom je reverend a bývalý generálny tajomník Slovenského kongresu Slovákov Dušan Tóth, sa konalo v novootvorenom kaštieli v Modre 29. júna 2023. Ceremoniál krstu uvádzal prezident Kanadskej obchodnej komory Joseph Burza a herec SND František Kovár.

       Pri tejto príležitosti bolo pripravené aj občersvenie, regionálna gastronómia a modranské víno. O servis vína a sektu sa postarali naše somelierky, žiačky druhého ročníka. Kniha sa krstila šumivým vínom z Modry a aktu sa zúčastnili aj známe osobnosti. Okrem autora Dušana Tótha mali príhovor aj Magdaléna Rúfusová, manželka známeho básnika Milana Rúfusa, Ivan Gašparovič, bývalý prezident SR, František Mikloško, bývalý predseda národnej rady SR, Ján Čarnogurský, bývalý premiér SR a František Kovár, herec Slovenského národného divadla. Zúčastnila sa aj TV Markíza.

       Ing. Klaudia Čistá Tretinová

      • Modranské vinobranie 2023

      • Modranské vinobranie, ktoré tento rok prebehlo od 8. do 10. septembra, si opäť zachovalo svoju pozíciu ako vrcholná udalosť v mestskom kalendári. Táto udalosť je kombináciou tradície a inovácie, kde vynikajúce vína a burčiak hrajú hlavnú úlohu v oslave malokarpatskej vinohradníckej kultúry. Súčasťou tohto podujatia sa stali aj študenti Strednej odbornej školy vinársko-ovocinárskej v Modre. Už v predvečer akcie sa venovali príprave pivnice a v piatok 8. septembra mali možnosť nalievať víno. Nielenže mohli uplatniť svoje teoretické znalosti, ale tiež sa mohli bližšie oboznámiť s rôznymi druhmi vína, vrátane tých, ktoré boli vyrobené v ich školskej pivnici. Tým získali neoceniteľnú prax a premostili medzeru medzi štúdiom a reálnym svetom.

       Žiaci SOŠVO, Ing. Dudová

  • Kontakty

   • Stredná odborná škola vinársko-ovocinárska Modra, kód školy 615501
   • +421 33/6472579 riaditeľ +421 33/6472580 ústredňa +421 33/6472762 ekonomický úsek +421 33/6406462 stredisko odbornej praxe - pivnica Školská jedáleň +421 33/6472580 klapka 13 E-mail: jozefizof@svosmo.sk Školský internát +421 33/6472580 klapka 36
   • Kostolná 162/3, 900 01 Modra Slovakia
   • 000162311
  • Prihlásenie