Ukážky sabráže a dekantácie sú pre návštevníkov školy pripravené
o 8.00 a 9.00 hod.
Ukážky sabráže a dekantácie sú pre návštevníkov školy pripravené
o 8.00 a 9.00 hod.
Dňa 16. januára 2025 sa konalo okresné kolo Olympiády v nemckom jazyku. Na prvom mieste sa umiestnila naša študentka Lenka Konvalinová z 1.B, ktorá postupuje do krajského kola.
Mgr. Pariľaková
Dňa 15. januára 2025 sa študentka Sára Achbergerová z 3.A, zúčastnila okresného kola Olympiády v anglickom jazyku. Bola úspešná a umiestnila sa na 2. mieste vo svojej kategórii.
Sáre gratulujeme k úspechu!
Mgr. Kristína Gyepesová
Dňa 13.12.2024 študenti 2. A triedy Jakub Šuchora, Henry Horváth, Eliška Ladvenicová a Samuel Macháček reprezentovali našu školu na "plese vo Vinosadoch". Obsluhovanie hostí zvládli veľmi dobre, boli úspešní a zároveň pozvaní na obsluhovanie ďalšieho plesu, ktorý sa bude konať vo februári.
Mgr. Moravčíková Jarmila
V posledný deň vyučovania v tomto roku nám trieda 2.B pripravila Vianočný punč. Na tomto milom stretnutí sme sa stretli celá škola a popriali sme si Veselé Vianoce. Pani riaditeľka ocenila študentov, podieľajúcich sa na súťaži Podpor svoj odbor a poďakovala všetkým zúčastneným za svedomitú prácu v tomto roku.
Žiaci somelierskeho krúžku navštívili pred Vianocami Národný salón vín SR, ktorý sídli v centre Bratislavy, v Apponyiho paláci, kde nájdete aj Múzeum vinohradníctva a vinárstva. Somelieri nám pripravili prehliadku salónu, prezentáciu ocenených vybraných slovenských vín v podobe riadenej degustácie vín z rôznych vinohradníckych oblastí. Hlavný somelier Ing. Peter Minárik a somelier Šimon Beladič sú obaja absolveti našej školy, o to srdečnejšie bolo naše stretnutie pri pohári kvalitného slovenského vína. Na záver sme nali možnosť ochutnať sekt vyrobený klasickou metódou. Po skončení sme sa presunuli na krátku prehliadku vianočných trhov a zažili si atmosféru blížiacich sa Vianoc vo vianočnej Bratislave. Ďakujem somelierom NSV za pohostinnosť a pútavú degustáciu a žiakom za účasť.
Ing. Klaudia Čistá Tretinová
Oznamujeme Vám, že školská vinotéka bude počas vianočných prázdnin zatvorená, t.j. od 23.12.2024 do 7.1.2025.
V piatok 20.12.2024 7.00 - 12.00 hod.
Dňa 4.12.2024 navštívili študenti z vinárky a z pedagogickej školy Mestské centrum sociálnych služieb v Modre a pripravili si krásne vystúpenie, ktoré zahŕňalo piesne, hudbu, básne, kvíz a nácvik piesne.
Mikuláš, čerti, anjeli na školskom internáte a k tomu plné vrece sladkostí pre každého študenta. Každý spevák, alebo recitátor, dostal od Mikuláša sladkú odmenu.
Posledný novembrovvý týždeň sme u nás na škole zrealizovali školenie senzorického hodnotenia spojené s degustáciou vybraných vzoriek vín. Školenia sa zúčastnili žiaci tretieho a štvrtého ročníka v rámci predmetu somelierstvo. Prednášku viedli zástupcovia Štátnej potravinovej a veterinárnej správy Ing. Marek Závracký a hlavný inšpektor za Banskobystrický kraj Ing. Róbert Lipták. Tému senzorického hodnotenia a ako vykonať degustátorské skúšky predniesla laborantka Ing. Jana Repová zo Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu, sekcia fyzikálno - analytické a senzorické metódy (ŠVPS a ŠVPÚ Bratislava). Oboznámili sme sa ako si vytrénovať čuch, chuť a čo všetko treba vedieť na skúšky. Žiaci samostatne hodnotili konkrétne vzorky, ktoré sú aktuálne v našich ochodných reťazcoch a spoločne sme zhodnotili ich kvalitu a označovanie produktu na našom vinárskom trhu. Hodnotili sme klasické biele aj červené vína, ale aj neštandartné ako oranžové vína a šumivé typu Pét-Nat. Ďakujeme zástupcom ŠVPS a ŠVPÚ za pútavú prezentáciu a za veľmi zaujímavé vzorky. Žiaci získali nové poznatky o legislatíve a väčší rozhľad o kvalite vína na slovenskom trhu.
Ing. Klaudia Čistá Tretinová
Dňa 19. novembra 2024 sa naši študenti Roman Kanich a Alan Jiří Volařík zúčastnili slávnostného odovzdávania cien „Študent mesta Modra“. Toto významné podujatie organizované mestom Modra, oceňuje výnimočných mladých ľudí za ich úspechy v štúdiu, mimoškolských aktivitách a prínos pre komunitu. Sme hrdí, že naši študenti reprezentovali našu školu a prispeli k šíreniu dobrého mena medzi mladými talentmi mesta. Ich úsilie, pracovitosť a odhodlanie sú inšpiráciou pre celú školskú komunitu.
Blahoželáme!
Starí Kelti verili, že počas tejto magickej noci na prelome letného a zimného obdobia, presnejšie z posledného októbrového a prvého novembrového dňa, vychádzajú zo zeme škriatkovia. Duše mŕtvych, ktoré sa snažia ovládať všetko tvorstvo na zemi. Ľudia sa tak začali prestrojovať do rôznych strašidelných kostýmov a masiek, aby týchto duchov zmiatli.
Blížiaci sa čas dušičiek a pálenia sviečok si naši žiaci spestrili oslavou tohto obľúbeného keltského, pohanského sviatku. Pripravili si veselé masky a spoločne si zatancovali v školskej jedálni.
O občerstvenie sa postaral kolektív skupinových vychovávateliek. Na záver boli najlepšie masky vyhodnotené a obdarované sladkou odmenou.
Žiaci 3.A a 3.B triedy si boli 10. decembra 2024 obohatiť svoje vedomosti z ovocinárstva na „Predvianočných ovocinárskych dňoch“ v Piešťanoch. Prezident Ovocinárskej únie SR Ing. Marián Varga spolu s pozvanými významnými ovocinármi oboznámili prítomných so súčasnou situáciou ovocinárstva nielen na Slovensku, ale aj v Európe a celom svete. Žiaci sa dozvedeli o nových perspektívnych odrodách, technológiách pre zabránenie vymŕzaniu kvetov pri jarných mrazoch a veľa dôležitých informácií z ovocinárstva.
Ďakujeme vedeniu Ovocinárskej únie SR za príjemný vzdelávací deň a tešíme sa na ďalšie stretnutia.
Ing. Jana Novotná, Ing. Peter Múčka, 3.A a 3.B trieda
Na školskom kole Olympiády v nemeckom jazyku sa dňa 26.11.2024 zúčastnili šikovní prváci nemčinári, z ktorých do okresného kola v kategórii 2D v januári 2025 nakoniec postupujú prví dvaja – Lenka Konvalinová z I.B a Vanessa Pobjecká z I.A triedy a v kategórii 2C (germanofónni žiaci) postupuje priamo do krajského kola Tomáš Slavík z I.A triedy. Chlapci Róbert Tomiš z I.A a Jakub Fraňo z I.A sa podelili o 3. a 4. miesto. Deťom veľmi pekne ďakujeme za účasť a držíme palce pri ďalších dobrodružstvách s nemčinou. O výsledkoch reprezentácie našich postupujúcich vo vyšších kolách budeme samozrejme aktuálne informovať. Auf Wiedersehen
Mgr. Katarína Pariľaková
26. novembra 2024 si študenti našej školy zmerali svoje sily v školskom kole Olympiády v anglickom jazyku. Študenti zvládli všetky náročné časti súťaže a v poslednej časti preukázali aj svoje komunikačné zručnosti v angličtine.
1. miesto Sára Achbergerová 3.A
2. miesto Peter Hrachovský 2.B
3. miesto Jakub Hollan 1.B
Všetkým gratulujeme a Sáre budeme držať palce v nasledujúcom okresnom kole.
Mgr. Kristína Gyepesová
Aj keď tvrdí, že majstrom, ktorý tvorí víno, je príroda, bez jeho citlivého prístupu by nebolo možné doladiť jeho farbu, vôňu a chuť tak, že vám pripadá ako z iného sveta. Skúsenosti Ing. Miroslava Petrecha dozreli v nejedno unikátne slovenské dielo.
Vizitka
Život viniča sa neráta na mesiace ani roky, ale až na dekády. Pestovateľské podmienky sa pritom menia čoraz výraznejšie. A tak človek, ktorý zasvätil život sladkokyslým bobuliam, dostane len párkrát za svoju kariéru príležitosť vytvoriť z nich tak božský mok, že vám zostane v pamäti po ďalšie desiatky rokov. Ing. Miroslavovi Petrechovi sa to podarilo hneď niekoľkokrát a svojimi skromnými, ale krásnymi rizlingami pobláznil doslova celý svet. Priala mu nielen šťastena, ale zaslúžil sa aj jeho profesionálny manažérsky a ľudský prístup.
Ing. Miroslav Petrech je najmladším z ôsmich detí a narodil sa na bošáckych kopaniciach pred osemdesiatimi rokmi. Od detstva ho to ťahalo k ovocinárstvu a až počas štúdia na strednej Vinohradnícko-ovocinárskej škole v Modre sa zhodou okolností priklonil k vínnej réve. Na Vysokej škole zemědělskej v Brne a neskôr v Lednici na Moravě sa učil od majstra enológa profesora Viléma Krausa. Na prelome rokov 1968 a 1969 ešte stihol absolvovať zahraničnú prax v Rakúsku, kým sa zatvorili hranice socialistickej republiky. Po ukončení štúdií sa od roku 1970 zamestnal na JRD v Mužli, neďaleko Štúrova. To malo už vtedy vysadených 70 hektárov vinohradov, ktoré neskôr dosadil o ďalších 40 ha. Okrem viníc sa však staral aj o ovocné sady a zeleninu na vyše 70 ha.
„Máme tu šťastie na veľmi kvalitné vápenaté pôdy, všetko južné svahy s množstvom slnečného svitu a neďaleko sú rieky Dunaj, Ipeľ, Hron, ktoré tvoria mikroklímu. Zvolíme si odrodu, ochránime to a vieme, kedy to pozbierať. Je to veľmi jednoduché, len to treba vedieť,“ objasňuje svoje rozhodnutie prísť na juh Slovenska. Už vtedy tušil, že s vínami z tejto oblasti raz dobyje svet.
A hoci maďarsky nevedel, čoskoro sa jazyk naučil a s miestnymi si porozumeli aj ľudsky. Na prelome päťdesiatych a šesťdesiatych rokov bolo nedostatok výsadbového materiálu, a tak družstvá zasadili, čo sa dalo. V tých rokoch sa s vysokým vedením viniča iba začínalo. Navyše v tom čase neboli dostupné lepšie prípravky na ochranu rastlín pred chorobami a škodcami, ako len síra a meď. Aj vedomosti o šľachtení a pestovaní sa len pomaly dostávali do hláv drobných pestovateľov a družstevníkov. A tak produkcia hrozna dosahovala nízke objemy a aj k vinárskej kvalite bola ešte dlhá cesta. Počas nasledujúcich desaťročí vysádzal Ing. Petrech nové vinohrady niekoľkokrát. „Keď som vysádzal v roku 1994 Veltlínske zelené, všetci sa mi smiali. Dnes je vyhľadávané,“ približuje svoju výrobnú taktiku. V družstve dostal príležitosť prejaviť svoje znalosti aj ako ovocinár, keď to skúšal s výsadbou najskôr marhuľového a neskôr broskyňového sadu. No nie každý pokus sa vydaril a ako sám priznáva, občas aj jeho „manažment zlyhal“.
Zameral sa teda iba na hrozno. Spolupracoval so šľachtiteľmi Ondrejom Korpásom, ktorý bol jeho kamarátom i spolužiakom. Koncom osemdesiatych rokov aj s Dorotou Pospíšilovou a šľachtiteľskou stanicou Polešovice na Morave skúšali rôzne odrody a klony viniča. A hoci projekt do desiatich rokov ukončili, z nových klonov a šľachtencov si Ing. Petrech vybral Devín a odrodu Breslava, ktorá sa v roku 2021 na svetovej výstave vín s 1 700 vzorkami v Santiagu de Chile stala absolutóriom s 94 bodmi. Ing. Miroslav Petrech zostáva verný svojim obľúbeným odrodám Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Veltlín zelený, Rulandské šedé, Breslava a z červených Rulandské modré, Cabernet sauvignon a Alibernet. Na družstve v Mužli jeho žezlo po roku 2017 prevzal Ing. Jožko Lancz, ktorý pestuje na 76 hektároch až 22 odrôd viniča hroznorodého.
Celý text profilu nájdete v októbrovom vydaní AGROMAGAZÍNu na s.7-9.
Nominácia do súťaže NAJ agromanažér 2024: Miroslav Petrech - Agrobiznis
Lada Debnárová
Dňa 28. novembra 2024 sa v rámci spolupráce žiaci 3.A zúčastnili na prezentácii v Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Sprevádzal nás Doc. Ing. Ján Mezey PhD a predstavil nám školu a fakultu záhradníctva. Študenti degustovali ovocie a ovocné šťavy. Absolvovali sme prehliadku zariadení v laboratóriu na spracovanie ovocia a zaviedli nás aj do Agrobiotechu, kde sme sa dozvedeli o výskumných aktivitách školy v rámci spolupráce so zahraničím. Naposledy sme navštívili Envirocentrum katedry krajinného inžinierstva, kde sme mali prednášku s praktickými ukážkami.
Ing. Jana Novotná, Ing. Peter Múčka
V piatok 22. novembra 2024 sa naši študenti tretieho ročníka Andrej Szabó, Peter Šimovič a Adam Švirec zúčastnili pod vedením Ing. Agáty Dudovej a Ing. Petra Múčku veľtrhu „Vyber si správnu školu“ v Nitre.Veľtrhu sa zúčastnili viaceré stredné odborné školy ktoré sprostredkovali informáce o štúdiu a vzdelávaní.
Naši študenti informovali žiakov základných škôl, ktorý navštívili veľtrh, o štúdiu na našej Vinárke, praxi a podujatiach organizovaných našou školou. Študenti Peter a Adam predviedli na pódiu dekantáciu červeného vína, ktorá všetkých zaujala.
Pedagogický dozor Ing. Agáta Dudová, Ing. Peter Múčka
Powered by aSc EduPage